Eskişehir’de En İyi Psikolog Arayanlara Tavsiyeler

Eskişehir Psikolog, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Psikiyatri, Aile Terapisi, Hipnoz, Oyun Terapisi, Psikoterapi, Cinsel Terapi, Ergen Psikoloğu, Çocuk Psikiyatri, Eskisehir Psikolog İlker Küçük

Eskişehir’de En İyi Psikolog Arayanlara Tavsiyeler

Eskişehir’de En İyi Psikolog Arayanlara Tavsiyeler

Bizler genellikle içinde bulunduğumuz durumla başa çıkamadığımızda veya farklı bir bakış açısına ihtiyaç duyduğumuzda bir uzmandan yardım almayı düşünürüz.

Psikolojik problemleri nedeniyle psikolog desteği almak isteyen ve uzman arayışına giren pek çok insanın “Google” da “en iyi psikolog”, “en iyi psikoterapist” gibi aramalar yaptıkları gözlemlenmiştir. Bunların dışında bazen “terapist”, “psikoterapist”, “aile danışmanı”, “evlilik terapisti” gibi daha farklı kelimeleri de araştırıyoruz. Bazen de bir şehirdeki ruh sağlığı uzmanlarına ulaşmaya çalışırken “Eskişehir En İyi Psikolog” veya “En İyi Psikolog Eskişehir ” gibi yerel araştırmalar da yapıyoruz.

Eskişehir Psikolog Doktorlar Cd. Bilgisi İçin Tıklayınız! www.İlkerkucuk.com Eskişehir’de en iyi psikoloğu bulma konusunda insanların özellikle psikoterapi alanında en iyisini bulma isteklerinin kökeninde pek çok neden yer alır. Bunların başında bildikleri iyi bir terapistin olmaması, birilerine soramamaları yada kendilerinin veya tanıdıklarının önceden yaşadıkları verimsiz terapi deneyimleri bulunmaktadır. Eskişehir’de en iyi psikolog araştırmalarımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle kelimelerin anlamlarını bilmemiz gerek örneğin “psikolog” demek sadece “terapi” yapan kimse demek değildir. Psikologlar kısaca; problemleri ve psikolojik rahatsızlıkları çözmek için psikoloji ile ilgili bilgi, teori ve araştırmaları kullanan bununla birlikte çeşitli kurumlarda psikolojik araştırmalar yapan kişidir. Peki sizler hangi ruh haliniz için “psikolog”, “uzman psikolog” , “aile danışmanı” ,“terapist” veya “psikoterapist” arıyorsunuz? Her aradığınız “psikolog” bu içinde bulunduğunuz karmaşıklığın hepsine karşılık verebilir mi? Burada önemli olan, sizin neye ihtiyaç duyduğunuz ve görüşmüş olduğunuz psikoloğun, psikoterapist, aile danışmanı ya da psikiyatristin hangi yeterliliğe sahip olduğudur. İyi bir psikoloğun özellikleri nelerdir?

Öncelikle lisans sonrası aldığı psikoterapi ve süpervizyon eğitimlerdir. Çünkü dünya genelinde üniversitelerin lisans bölümlerinde psikoterapi eğitimi verilmez. Lisans eğitimi boyunca öğrencilere temel psikoloji bilgileri, psikolojik testler, yüzeysel olarak psikoloji kuramları ve basit terapi teknikleri öğretilir. Netice itibariyle üniversiteden yeni mezun olmuş bir psikoloğun yetişkin bir bireye yardım edebilecek psikoterapi bilgisi ve deneyimi kısıtlıdır.

Türkiye’ de psikoterapi eğitimleri ağırlıklı olarak özel kuruluşlar ve enstitüler tarafından; sınırlı olarak da yüksek lisans programlarında verilmektedir. Yüksek lisans programlarında verilen psikoterapi eğitimleri daha çok “bilişsel-davranışçı” alanla sınırlı kalmakla birlikte ülkemizde psikanalitik anlamda kapsamlı bir eğitim veren yüksek lisans programı yok denecek kadar azdır.

Bu açıdan bakıldığında iyi bir psikoloğun üniversite sonrasında hangi psikoterapi eğitimlerinden ne süre geçtiği, süpervizyon alıp almadığı, mesleki bilgi ve deneyimi önemlidir. Yukarıda anlatmak istediklerimizi şu şekilde özetleyecek olursak: Öncelikle araştırmayı çok iyi yapmış olmanız lazım çünkü bulduğunuz her “psikolog”, ”aile danışmanı” veya “psikiyatrist” size ihtiyacınız olan desteği sunamayabilir. Örneğin “çift terapisi” için gerekli donanımı olmayan bir “psikolog” size ihtiyacınız olan desteği veremez.

Aynı şekilde “cinsel terapi” ,“oyun terapisi” ,“aile terapisi” “cinsel sağlık” konularında yeterliliği olmayan bir psikolog da bu konuda destek veremez. Bu yüzden Eskişehir’de “psikolog”, “terapist” veya “uzman psikolog” ile ilgili iyi bir araştırma yapmanızı öneririm. Unutmayın ki bu durum sizlerin daha iyi bir yaşam kaliteniz olması açısından çok önemli bir süreçtir. 

İlker Küçük