Yeni Doğan - Sarılık

Mutlaka doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurun

Yeni Doğan - Sarılık

Yeni Doğan - Sarılık

COCUKDOKTORU.NET / İZMİR

İlk hafta karşılaşılan sorunlardan biridir. Vaktinde doğan bebeklerin % 60 kadarında görülebilir. Erken doğan bebeklerde ise daha yüksek oranda gözlenir. Sarılık bir belirtidir. Sadece yeni doğan bebeklerde değil her yaşta görülmesi mümkündür. Sarılığı yapan madde "bilirubin"dir. Kana kırmızı rengini veren "hemoglobin" denilen protenin tekrar kullanılmak üzere karaciğerde yıkımı sırasında oluşur ve bir kısmı safra ile bir kısmı da böbreklerden idrarla atılır. Eğer karaciğer bu işi gerektiği hızda yapamazsa kanda sarı renkli bilirubin maddesi yükselir serumu ve dolayısıyla cildinin sarı görünmesine neden olur. Kandaki miktarı ne kadar fazla ise cildin sarılığı da o oranda koyulaşır. Normalde her yaşta, kanda bilirubin vardır, ancak 1 mg/ld'nin altındadır ve sarılığa neden olmaz. Sarılığın belirmeye başlaması kandaki miktarının 5 mg/dl'yi aşmasından sonra olur. Bebeğin doğum kilosuna, sebebine ve kanda yükselme hızına bağlı olarak tedavi edilmesi gerekebilir. Örneğin zamanında ve 2800 gr'ın üzerinde doğan bir bebekte kan bilirubin düzeyi 15 mg/dl'yi geçerse fototerapi denilen ışık tedavisi 20 mg/dl2yi geçerse kan değişimi ve ışık tedavisi yapılması gerekir.

Yeni doğan dönemi dışında görülen sarılığın nedeni genellikle, bir kısmından aşı ile korunabilen hepatitlerdir ve ışık tedavisi ya da fototerapi yapılması gerekmez. Yeni doğan bebekte bu tedavilerin yapılmasının nedeni, yeni doğan bebekte kanda bulunan bilirubin maddesinin belirli sınırı geçtikten sonra (zamanında doğan bebekte 15 mg/dl) henüz gelişimini sürdüren beyin hücrelerini etkileyebilmesindendir.
Yeni doğanlarda görülen sarılık iki grupta incelenir.

    • Fizyolojik Sarılık : Burada sebep daha çok karaciğerlerinin hasta olması değil henüz çalışmaya yeni başlaması, adeta acemi olmasıdır. Yani kırmızı hemoglobin boyasını safra ve idrarla atılabilecek sarı bilirubin boyasına çevirecek olan enzim henüz yeterince üretilememiştir. Anne karnındayken kullanılan hemoglobin proteinin tipi doğum sonrası yapılana göre daha dayanıksız olması da sarılığı kolaylaştırır.

Fizyolojik sarılık genellikle doğumu takip eden ikinci gün fark edilir, beşinci gün en fazladır ve genellikle tedavi gerektirmeden yaklaşık yedinci gün kaybolur.

  • Patolojik Sarılık : Bu durumda sarılık, doğumu takip eden herhangi bir gün, hatta ilk gün bile fark edilebilir. Patolojik sarılığa neden olan sebepler arasında kan uyuşmazlıkları, erken doğumları, dehidratasyon dediğimiz susuz kalmayı, sepsis gibi mikrobik hastalıkları sayabiliriz.

BEBEĞİNİZDE SARILIĞI FARKEDER FARKETMEZ EN DOĞRUSU BİR SAĞLIK KURUMUNA BAŞVURMAK VEYA DOKTORUNUZLA GÖRÜŞMEK OLMALIDIR.

https://cocukdoktoru.net/