Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar Ocak ayında tırmandı

eBay de 1000 kişiyi yani tam zamanlı işgücünün yüzde 9'u ile yollarını ayırdı.

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar Ocak ayında tırmandı

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar Ocak ayında tırmandı

Teknoloji şirketleri hızla küçülüyor. İşten çıkarmaları takip eden Layoffs.fyi internet sitesine göre, Ocak ayında şimdiye kadar 85 teknoloji şirketinden yaklaşık 23 bin 670 çalışan işsiz kaldı. Bu sayı sektörde yaklaşık 38 bin kişinin işten çıkarıldığı Mart ayından bu yana en yüksek rakam.

Bu hafta Almanya'da bulunan, Avrupa'nın en büyük yazılım şirketi SAP’nin 8 bin çalışan için pozisyon değişikliği ya da işten çıkarma duyurusu yapması ve Microsoft'un oyun bölümündeki 1.900 pozisyonu kapatmasıyla, hareketlilik arttı.

Amerikalı finans ve teknoloji firması Brex, personelinin yüzde 20'sini işten çıkarırken, alışveriş sitesi eBay de 1000 kişiyi yani tam zamanlı işgücünün yüzde 9'u ile yollarını ayırdı.

eBay CEO'su Jamie Iannone çalışanlara gönderdiği bir notta, "Ekiplerimizi hız için daha iyi organize etmemiz gerekiyor. Bu da daha çevik olmamızı, benzer işleri biraraya getirmemizi ve daha hızlı karar almamızı sağlıyor" dedi.

Ay başında da Google, şirket genelinde birkaç yüz kişiyi işten çıkardığını doğruladı. Amazon da Prime Video, MGM Studios, Twitch ve Audible departmanlarındaki yüzlerce iş pozisyonunu kapattı.

Oyun geliştirme motoru Unity, personelinin yaklaşık yüzde 25'ini işten çıkardığını açıkladı. Bilgisayar oyunu meraklılarının kullandığı popüler mesajlaşma uygulaması Discord da işgücünün yüzde 17'sini işten çıkardı.

Son olarak popüler savaş oyunu "League of Legends "ın yaratıcısı Riot Games, personelinin yüzde 11'ini işten çıkarıyor. Çinli teknoloji devi Tencent'in sahibi olduğu şirket, 530 kişinin işten çıkarılacağını açıkladı.

Layoffs.fyi sitesinin yaratıcısı Roger Lee, Yahoo Finance'e açıklamasında son işten çıkarmaların birçoğunun hala teknoloji şirketlerinin pandemi sırasında fazla işe alımlarını düzeltmeye çalışmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Lee, "Yüksek faiz ortamı ve teknolojik durgunluğun başlangıçta beklenenden daha uzun sürdüğü göz önüne alındığında, Amazon ve Google gibi şirketler, geçen yılki büyük işten çıkarma turlarında belki de yeterince insanı işten çıkarmadıklarını fark ediyorlar. Bu yüzden daha küçük, hedefli ek işten çıkarmalar uygulamaya devam ediyorlar" dedi.

Ocak ayındaki bu artışın, şirketlerin “daha azıyla daha fazlasını yapabileceklerini öğrenmesi” ila bağlantılı olduğu yorumları da yapılıyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in sözleriyle 2023 “verimlilik yılı” oldu. META, 20 bin kişiyi işten çıkarırken, hisse senedi neredeyse yüzde 200 arttı.

Sektör genelinde yapay zeka, yeni üretken yapay zeka teknolojilerinin müşteri hizmetlerini otomatikleştirmede, seyahat rezervasyonu yapmada ve pazarlama kampanyaları oluşturmada nelerin mümkün olduğunu göstermesiyle birlikte yükselişe geçti.

Yapay zeka furyası, ekonominin birçok köşesinde teknoloji akıllandıkça insan emeğine duyulan ihtiyacın azalacağına dair endişelere yol açtı. Ancak bunun işgücü üzerinde daha doğrudan bir etkisi var. Bu teknolojiye talep o kadar büyük ki, bazı şirketler yapay zeka ürünleri geliştirmeye daha fazla yatırım yapmak için bazı departmanlarında personel sayısını azaltıyor.

VOA