Prof. Dr. Yonca Tabak Kimdİr?

"European Academy of Allergy and Clinical Immunology" tarafından "Çocuk Alerjisi Uzmanlık" diploması verilmiştir.

Prof. Dr. Yonca Tabak Kimdİr?


Çocuklar ve Alerji” kitabının yazarı, Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Astım ve Alerji uzmanı Prof. Dr Yonca Tabak 1966 İstanbul doğumludur. 1984 yılında "Üsküdar Amerikan Kız Koleji"nden mezun olmuştur.

Yüksek öğrenimini 1984 -1990 yılları arasında "İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi"nde tamamlayarak tıp doktoru, ardından da 1996 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur. 1996 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji-İmmunoloji Bilim Dalı'nda Çocuk Alerjisi dalında üst ihtisas eğitimine başlayan Dr. Yonca Tabak 1998 yılında Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanlığı almıştır.

Çocuk astımı ve çocuk alerjisi konusunda yaptığı çok sayıda klinik çalışma çeşitli uluslar arası ve ulusal dergi ve toplantılarda sunulan Dr. Yonca Tabak 2002 yılında doçent, 2008 yılında profesör olmuştur. Aldığı eğitimler ve yaptığı çalışmalar sonucunda Prof. Dr. Yonca Tabak’a (Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği "European Academy of Allergy and Clinical Immunology" tarafından "Çocuk Alerjisi Uzmanlık" diploması verilmiştir.

1998- 2008 yılları arasında İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanesinde Çocuk Alerjisi Kliniğini kuran ve yürüten Dr. Yonca Tabak, 2008 -2010 yılları arasında İstanbul Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastaneler’inde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği ve Anabilim Dalı Başkanlığı görevleri yapmıştır.

2010 yılından bu yana hastalarını sadece İstanbul, Kadıköy, Bağdat caddesi'ndeki Özel Muayenehanesinde kabul eden Prof. Dr. Yonca Tabak anne babaları çocuk alerjisi konusunda bilgilendirmek ve çocukları sağlıklı beslenmeye teşvik etmek konularında çok sayıda  sosyal çalışmaya imza atmıştır.

Prof. Dr. Yonca Tabak'ın 2014 yılında kaleme aldığı "Çocuklar ve Alerji" Kitabı alerjik çocuklar için bir sağlıklı yaşam rehberi, anne babalar için ise bir başucu rehberi niteliğindedir. Doğan Kitap bünyesinde 2014 yılında ilk kez basılan kitap, 2018 yılında Tıp'taki gelişmeler ışığında Prof. Dr. Yonca Tabak tarafından yeniden güncellenmiş, genişletilmiş, yeni kapak tasarımı da Prof. Dr. Yonca Tabak'a ait olarak yeniden Doğan Kitap bünyesinde basılmış olup, halen aktif olarak satıştadır.

Prof. Dr.Yonca TABAK, "European Academy of Allergy and Clinical Immunology" (Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği), Ulusal Alerji ve İmmunoloji Derneği, Çocuk alerji ve Astım Akademisi, Türk Pediatri Kurumu ve İstanbul Tabip Odası üyesidir.

 

Kaynak: https://www.alerjikcocuk.com/tr/icerik/320/prof-dr-yonca-tabak-kimdir