Klinik Psikolog Esra ÜNAL ŞENGÜL

Psikoterapist - Somatik Deneyimleme 2. Düzey - Emdr Terapisti- Çift Terapisti

Klinik Psikolog Esra ÜNAL ŞENGÜL


Klinik Psikolog Esra ÜNAL ŞENGÜL'ün özgeçmişini, uzmanlık alanları,eğitimleri ve Danışan yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞ

- “Kognitif Terapinin Depresyon ve TSSB tedavisinde kullanımı”, İstanbul, Sedat Özkan Psikiyatrik Tıp Merkezi, (3-4 Mart 2007)
- “3. Işık Savaşır Klinik Psikoloji Sempozyumu”, Ankara, (14-15 Mayıs 2007)
“9. İzmir Psikanaliz ve Psikoterapi Günleri”, İzmir, Halime Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Vakfı, (21-23 Eylül 2007)
- “Bütüncül Psikoterapi Eğitimi-Teorik Aşama”, Kocaeli, Psikoterapi Enstitüsü, (Haziran 2007- Mayıs 2008)
- “Yedikule Psikiyatri Klinik Psikoloji Seminerleri ve Staj Programı”, İstanbul, (16 Mart-24 Nisan, 2009)
- “Vamık Volkan Günleri-I; Psikanalitik Psikoterapilerde Olgu Sunumlarıyla Nesne İlişkileri Atölye Çalışması”, Psikoterapi Enstitüsü, Kocaeli, (18-20 Kasım, 2009)
- “Uluslararası Ruhsal Travma Sempozyumu-VI”, İstanbul, (11-13 Aralık, 2009)
- “1. Bursa Psikanaliz Günleri”, Bursa, (16-17 Ocak, 2010)
- “Bilişsel-Davranışçı Öngörüşme Teknikleri”, İstanbul, (6 Mart, 2010)
- “Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Yaklaşımı Eğitimi”, İstanbul, (13-14 Mart, 2010)
- “Zamanla Sınırlı Dinamik Psikoterapi Giriş Eğitimi”, Hanna Levenson, Ph. D. Levenson Enstitüsü Başkanı, Psikoterapi Enstitüsü- Kocaeli, (9-10 Nisan, 2011)
- “Zamanla Sınırlı Dinamik Psikoterapi İleri Düzey Eğitimi”, Hanna Levenson, Ph. D. Levenson Enstitüsü Başkanı, Psikoterapi Enstitüsü- Kocaeli, (10-11 Aralık, 2011)
- “Gottman Çift Terapisi 1. Düzey Eğitimi”, John & Julie Gottman, Psikoloji İstanbul, (14-15 Ocak, 2012)
- “Bütüncül Psikoterapi Eğitimi-Süpervizyon Aşaması”, Psikoterapi Enstitüsü, Kocaeli, (Haziran 2011-Haziran 2012 )
- “EMDR 1. Düzey Eğitimi” EMDR Europe, İstanbul, (25 Temmuz-29 Temmuz 2012)
- “Disosiyatif Bozukluklarda EMDR Kullanımı” ” EMDR Europe, İstanbul, (30Temmuz 2012)
- "EMDR Süpervizyonu" İNDA Danışmanlık Merkezi, İstanbul, (26 Ağustos 2012)
- “Gottman Çift Terapisi 2. Düzey Eğitimi”, Dave Penner, Psikoloji İstanbul, (14-17 Mart, 2013)
- "EMDR 2. Düzey Eğitimi", EMDR Europe, İstanbul, (12-15 Aralık, 2013)
- “EMDR Terapisi ve Aile Terapisinin Entegrasyonu”, EMDR Derneği, Michell Silvestre, İstanbul, (7-8 Haziran, 2014)
- “PACT 1. Düzey Eğitimi (Çift Terapisine Psikobiyolojik Yaklaşım)”, Çift ve Aile Terapileri Derneği, Stan Tatkin, İstanbul, (24-27 Kasım, 2014, 9-13 Mart, 2015)
- “Kompleks Travma Tedavisinde EMDR Terapisi”, EMDR Derneği, E. C. Hurley, İstanbul, (30-31 Mayıs, 2015)

UZMANLIK VE ÇALIŞMA ALANLARI

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunu olan Esra Ü. ŞENGÜL, üniversitenin son yılında başladığı Bütüncül Psikoterapi eğitimi ile ilk psikoterapistlik eğitimini almıştır. 3 yıl süren bu eğitimin ilk yılında stajyer olarak çalıştığı Psikoterapi Enstitüsünde katıldığı süpervizyon ve eğitimler ile alanın önde gelen hocalarından eşsiz bir bilgi birikimi elde etmiştir. Sonrasında kısa bür süre özel eğitim ve dersane deneyimi ile aile görüşmeleri yapmış ve çocukların gelişim ve başarılarının artması hedefi ile aile terapileri yürütmüştür.

Mesleki stajını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesi ve Haydarpaşa Numune Hastanesi Psikiyatri bölümünde yapmıştır. Burada visitlere, bireysel ve grup terapilerine gözlemci olarak katılmıştır.


4,5 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Psikolojik Danışmanlık biriminde yetişkin ve çift terapisi görüşmeleri yaparak yaklaşık 1000 danışana psikolojik danışma hizmeti vererek 5000 civarında psikoterapi seansı yapmıştır. Bunun yanı sıra, öfke kontrolü, etkili iletişim becerileri gibi konularda grup terapisi çalışmaları yürütmüştür.
Burada çalıştığı esnada Stratejik Aile Terapisi, Gottman Çift Terapisi, EMDR, Kısa Süreli Dinamik Psikoterapi, Çift Terapisine Psikobiyolojik Yaklaşım eğitimlerini almıştır.

EMDR (Göz hareketleri duyarsızlaştırma-yeniden işleme) eğitimini Eva Zimmermann'dan alarak psikoterapi çalışmalarında aktif olarak kullanmaya başlamıştır.

Buna paralel olarak alanın öde gelen uzmanlarından EMDR ve stratejik aile terapisi grup süpervizyonu ve Uzman Psikolog Şirin Hacıömeroğlu'ndan bireysel EMDR süpervizyonu almıştır, halen de devam etmektedir.

Öğrenmenin hayat boyu olduğuna inanan Şengül, meslektaşı Rüveyda Çelenk Yılmaz ile birlikte kurucusu olduğu Akasya Psikoloji Danışmanlık Merkezinde ağırlıklı olarak yetişkinlerle, ergenler ve çiftlerle çalışmaktadır. Evlidir.


MESLEKİ UZMANLIK ALANLARI:

*EMDR İLE

- 0-3 yaş arası Travmaların Duyarsızlaştırılması
- Disosiyatif Bozukluklar
- Kompleks Travma
- Kaygı(Anksiyete) Bozuklukları
- Panik Atak
- Sosyal Fobi
- Obsesif Kompulsif Bozukluk
- Psikolojik Travma
- Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)
- Cinsel, Duygusal, Fiziksel İstismar/ Taciz Sonucu --Hissedilen Travmatik Tepkiler
- Korku ve Fobiler(Uçak, Dişçi, )
- Öfke Kontrolü
- Bağımlılıklar (sigara, alkol, madde, internet bağımlılığı)
- Trikotillomani
- Performans Arttırma, Stres Yönetimi, Sınav Kaygısı
- Depresyon
- Kayıp ve Patolojik Yas
- Migren Protokolü
- Borderline Kişilik Bozukluğu
- Bağlanma Problemleri

*ULUSLARARASI GOTTMAN ÇİFT TERAPİSTİ;
Çift Terapisinde - İletişim Çatışmaları
Çift Terapisinde - Aldatma / Aldatılma
Çift Terapisinde - Aileler Arası Çatışmalar
Çift Terapisinde - Evliliğe Alışma ve Adaptasyon Sorunları
Çift Terapisinde - Boşanma Kararsızlığı, Boşanma Süreci ve Sonrasında Yaşanan Zorluklar
Çift Terapisinde - Evliliğe Karar Verme Sürecinde Genel Danışmanlık
Çift Terapisinde - Çiftler Arasındaki İlişkiyi Güçlendirme

* ÇİFT TERAPİSİNE PSİKOBİYOLOJİK YAKLAŞIM (Psychobiological Approach to Couples Therapy- PACT 1. DÜZEY)
Çiftler arasındaki bağlanma bozuklukları
İletişim ve İlişki sorunları
Farklı bağlanma türlerine göre müdahaleler
Aile içi ilişki sorunları

*DİNAMİK PSİKOTERAPİ

*KISA SÜRELİ ÇÖZÜM ODAKLI DANIŞMANLIK

*BÜTÜNCÜL PSİKOTERAPİ
- Kişilik Bozuklukları

*STRATEJİK AİLE TERAPİSİ

* SOMATİK DENEYİMLEME TERAPİSİ EĞİTİMİ- Devam

DANIŞAN YORUMLARI

C.B.
Bundan 3 yıl önce, terapiye ilk başladığımda, bir gün hayattan gerçekten keyif alacağımı, neye olduğunu bilmediğim suçluluk duygusundan arınacağımı, kişiliğimin bir parçası olarak gördüğüm melankolinin aslında ruhumun derinliklerindeki bir hastalıktan kaynaklandığını anlayacağımı, en büyük korkularımı hayatın normal bir parçası olarak göreceğimi, çocukluğumdan beri kesin olarak inandığım 'bir gün intihar edeceğim, bu yaşama tutunamıyorum' düşüncesinin, yerini 'hayat nolursa olsun güzel' düşüncesine bırakacağını hiç ama hiç idrak edemezdim. 3 yıl süren terapi sonunda tüm bilinmezler bilinir, sorular cevaplı, zihnimdeki kendime yönelik nefret dolu eleştirel ses yok olmuş, farkındalığım hiç olmadığı kadar yüksek durumda. Esra Hanım'a teşekkür etmenin yeterli ve doğru bir yolu yok. Kendisine minnet doluyum. Bana kim olduğumu gösterip, beni kendimle barıştırdı. Tüm o görünmez canavarlarla savaşma gücü verdi kendisinin de deyimiyle 'kendi esaretimden kurtuldum.' Eğer bir yardım arayışı içinde bu satırları okuyorsanız, kendinize yapabileceğiniz en güzel şeyin bir uzman yardımı almak ve bunun için de Esra Hanım'ın çok doğru bir adres olduğunu gönülden söylemek isterim. 
L.S.
Esra Hanım'ın 1 yılı aşkın bir süredir danışanıyım. EMDR'ye ihtiyacım olduğunu düşündüğüm bir esnada, internet üzerinden araştırmalarım sonucunda kendisine ulaştım.Hem iş, hem de özel hayatımda bir çok sorum vardı ve kendimi kaybolmuş hissediyordum. Gerek EMDR seansları, gerekse onun dışındaki rutin seanslarımız kısa sürede kendimi bulmama yardımcı oldu. İşinde iyi olması çok önemliydi fakat uyum da benim için çok önemli bir kriterdi, ne de olsa bu çok da kısa olmayan bir süreç olacaktı. Objektif duruşu ve içten tavrı da seanslarda rahat olmamı, dolayısıyla da düşündüğümden kısa sürede yol almamı sağladı. İyi ki varsınız ! 
R.D.
Öncelikle psikolog Esra Şengüle herkezin huzurunda teşekkür ederim,hayatımı ona borçluyum desem abartmış olmam.Çok ağır bir şekilde ailevi bir problem yaşadım ve bundan çıkış yolu bulamıyordum,hergün alkol hergün binlerce kere öldürme ve intahar düşüncesi ile karşı karşı iken,bir akadaşımın tavsiyesi üzerine uzman birinden yardım almaya karar verdim.Allaha çok şükürki Esra Hnm gibi bir psikolog karşıma çıktı,ilk başlarda inanmayarakta gitmiş olduğum Esra hnm ilerleyen günlerde bana uygulamış olduğu EMDR yöntemi ve profosyonelce yaklaşımı sayesinde 2 ay gibi kısa bir sürede bana tekrar hayata dönme fırsatını sağlamıştır.Bugün o kötü günleri düşündüğümde içim acımıyor kabuslar görmüyorum,hayata bakış yönüm daha güzel oldu önce ALLAHın yardımı ve Esra Hnmın vesilesi ile tekrar yaşamaktan zevk almak gerçekten çok güzel.Esra Hnm ve bunun gibi değerli uzman kişilerin toplumumuzda bir kademe daha el üstünde tutulmaları gerektiğine inanıyorum ve kendisinden Allah her iki dünyadada razı olsun.Ben başıma gelen olayda şunu anladım ve herkeze tavsiyem hayatın hangi alanı olursa olsun işi uzmanına bırakmak en doğrusu.. 
Adres: Akasya Psikoloji
Acıbadem Caddesi No: 85 / 7 Kadıköy/İstanbul
İstanbul