Çocuk Göz Doktoru

Çocuklarda ve bebeklerde göz muayenesi doğumdan itibaren düzenli olarak yapılmalıdır.

Çocuk Göz Doktoru

ÇOCUK GÖZ DOKTORU MUAYENESİ: Göz, yenidoğan döneminden itibaren 5 yaşına kadar gelişimi devam eden bir organdır. Göz gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam edip etmediğinin takibi çok önemlidir. Bu nedenle çocuklarda ve bebeklerde göz muayenesi doğumdan itibaren düzenli olarak yapılmalıdır.

 

Doğum sonrası ilk muayene çocuk hekimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Yenidoğan döneminden sonraki dönemde düzenli göz muayeneleri önem taşır. Hiçbir sorunu olmasa bile her bebek düzenli göz muayenesi olmalıdır. Boy-kilo takibi gibi, görme düzeyi gelişimi takibi gerekir.

 

İlk muayene sonrasında bebeklik dönemindeki şaşılık şüphesi, gözlerde sulanma-çapaklanma, göz tembelliği şüphesinde erken dönemde kapsamlı bir göz muayenesi gerekir.

Bebeklerde Çapaklanma ve Bebeklerde Sulanma

Bebeklerde gözlerde çapaklanma basit bir nezleyi takiben ortaya çıkabilir, bunun yanında bazı bebeklerde göz yaşı kanal tıkanıklığı neticesinde yaklaşık 1.aydan itibaren sulanma ve çapaklanma atakları oluşur. Bu iki durumun ayrımı oldukça önemlidir.

 

Erken çocukluk döneminde tedavi edilmemiş bir göz bozukluğu kalıcı göre azlığı olan göz tembelliğine neden olur.

Göz tembelliği ve göz bozuklukları için genetik yatkınlık söz konusudur ve ailesinde göz bozukluğu, gözde kayma, göz tembelliği gibi sorunlar var ise mutlaka yakın takip ve çocuk göz doktoru tarafından muayene gerekir.

Her çocukta göz muayene zamanları şöyle;

 • 0-12 ay arasında
 • 3 yaş
 • 5 yaş (okul öncesi)

ŞAŞILIK ŞÜPHESİ OLSUN VEYA OLMASIN HER BEBEĞE KAPSAMLI GÖZ MUAYENESİ GEREKLİDİR

 

 • Öncelikle şikayet ile ilgili aileden detaylı bilgi alıyoruz ve bu sırada çocuğu gözlemliyoruz.
 • Odamızda bulunan oyuncaklar ile bebeğin – çocuğun etkileşimini takip ediyoruz.
 • Ayrıca aileden gelen bilgileri kayıt ediyoruz:
 1. Ailede göz bozukluğu veya şaşılık olanlar var mı?
 2. Bebek normal doğum mu ? Veya doğumda bir zorluk yaşandı mı?
 3. Zamanında mı doğdu yok prematüre mi?
 4. Görme gelişimi basamakları nasıl ilerliyor?
 5. Kayma hangi yöne oluyor? İçe doğru mu dışa yani kulağa doğru mu?
 6. Kayma sürekli mi ? Ara sıra mı meydana geliyor?

 


Çocuk göz muayenesi hakkında ön bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayırca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whats app üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.


Bu bilgileri aldıktan sonra bebeğin yaklaşık 1 metre mesafeden göz ölçümünü gerçekleştiren cihazımızla, bebeğe dokunmadan göz numaralarını belirliyoruz. Ayrıca bu aşamada foto tarama cihazı gözlerde kayma varsa bunu da belirliyor.

Çocuk göz doktoru

Bebeğin gözlerinde ayrıca şaşılık tespiti için, örtme açma ve örtme testlerini uyguluyoruz.

Çocuk göz doktoru, dr halil hüseyin çağatay
 

Bu testlerin dışında her çocuğa uyguladığmız kapsamlı bir göz muayenesi de gerçekleştiriyoruz.


BEBEK GÖZ MUAYENESİ BASAMAKLARI

 • Işık refleksinin alınması
 • Anatomik değerlendirme
 • Enfeksiyona açısından kontrol
 • Göz numaralarının belirlenmesi
 • Cisim takibi ve görme muayenesi
 • Şaşılık muayenesi
 • Göz dibi muayenesi
Çocuk göz doktoru, bebek göz doktoru, çocuk göz doktoru izmir
ÇOCUK HASTALARDA GÖZ DİBİ MUAYENESİ

NE ZAMAN HEMEN ÇOCUK GÖZ DOKTORU MUAYENESİ TEKRAR GEREKLİDİR?

GÖZ DİBİ MUAYENESİ

Bebeklerde diğer önerdiğimiz ve uyguladığımız muayene yöntemi ise; indirekt oftalmaskopi ile göz dibi muayenesidir. İlk 1 yaşta yapmaya özen gösterdiğimiz bu muayene yöntemi ile katarakt veya göz içi diğer olası sorunları erken tespit ediyoruz. Göz dibi muayenesi için, göz bebeğini geçici olarak büyüten damlalar kullanıyoruz.

ÇOCUK MUAYENE ODASI

Çocukları ve bebekleri olabildiğince rahat ve sıcak bir ortamda muayene ediyoruz. Genellikle hafif sesli ve hoşlarına gidecek küçük oyuncaklar kullanıyoruz. Bu oyuncaklar ile göz takibi veya şaşılık muayeneleri, örtme açma gibi testleri uyguluyoruz.

UZAKTAN ve DOKUNMADAN GÖZ NUMARASI ÖLÇÜMÜ

Bebeklerde göz bozuklukları otomatik ve taşınabilir cihazlar ile ölçebiliyoruz. Altı aydan itibaren kolayca yapabildiğimiz bu ölçümler ile görme sorunlarını erkenden tespit etme imkanına sahip oluyoruz. Bebeklerde ve çocuklarda göz bozuklukları belirli oranlarda normal sayılır. Buna mutlaka takip muayenelerinde de kontrol ederek ve derecenin miktarına bakarak karar veriyoruz.

3 Yaş Çocukta Göz Muayenesi

Çocuklar konuşmaya başladıkları dönemde ise onlara gösterdiğimiz şekillerin adlarını söylerler. Diğer bir görme keskinliği muayenesi olan E harfinin yönlerinin gösterilmesi ise 3-4 yaşından itibaren yapıyoruz.

Konuşma sonrası dönemde yaptığımız diğer bir test ise, üç boyutlu görme testidir. Sıklıkla başvurduğumuz bu yöntem çocuğun 3 boyutlu görme kabiliyeti hakkında fikir verir. Benim stereopsis yani 3 boyutlu görme testi olarak uyguladığım yöntem TNO testidir.  Bu TNO testi ile üç boyutlu görmesi iyi olan çocuklarda görsel fonksiyonlar açısından gelişimi takip edebiliyoruz.

Çocuk göz doktoru, bebek göz doktoru, çocuk göz doktoru izmir
ÜÇ BOYUTLU GÖRME MUAYENESİ İÇİN KULLANDIĞIMIZ TNO TESTİNDE, ÇOCUKLAR KIRMIZI-YEŞİL RENKLİ GÖZLÜKLER İLE ÜÇ BOYUTLU GÖRÜLEN RESMLER İLE MUAYENE EDİLİR.

Çocuk Göz Doktoru

Çocuk göz doktoru maalesef ülkemizde az sayıda göz hekiminin uğraştığı bir alandır. Ancak çocuk göz sağlığına gönül vermiş ve daha çok çocuk muayenesi ve tedavileri uygulayan hekimler tarafından icra edilen bir daldır.

 

Hastaların görüşlerini doktortakvimi web sayfasından okumak ve randevu oluşturmak  için .

 

https://www.halilhuseyincagatay.com/cocuk-goz-doktoru/